Rejestracja działalności do VAT – jakie korzyści z tego płyną dla Twojej firmy?

Z przepisów o podatku VAT jasno wynika, że podatników VAT możemy podzielić na tych czynnych oraz zwolnionych na mocy ustawy. Nasze biuro rachunkowe Expert Office podpowiada, że przedsiębiorca już na początku swojej działalności może zdecydować, czy chce być podatnikiem VAT, czy nie – oczywiście, jeśli zezwalają na to przepisy zawarte w ustawie. Istnieją bowiem branże, że już od samego początku działalności jest wymagane być podatnikiem VAT.

Rejestracja działalności do VAT

Jakie są korzyści z rejestracji działalności do VAT

Podatek VAT jest wszechobecny tak naprawdę wszędzie. Spójrz na pierwszą lepszą FV od firmy lub rachunek ze sklepu, a na pewno zobaczysz tam osobną rubrykę na stawkę VAT i kwotę. Ale od początku… dowiedz się najpierw czy to trudne.

 

Jak zarejestrować działalność do VAT?

Rejestracja do VAT sama w sobie nie jest skomplikowana. W praktyce trzeba do odpowiedniego urzędu skarbowego złożyć druk VAT-R.

Następnie po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego dany US ma obowiązek najpierw zweryfikować dane podmiotu. Dopiero gdy wszystkie dane są zgodne z rzeczywistością i zostały potwierdzone przez US, to następuje wpisanie danego podmiotu na listę czynnych podatników VAT. Proces rejestracji i wymagane dokumenty. Formularz VAT-R składa się z 4 etapów.

  • VAT-R część A. Cel i miejsce zgłoszenia.
  • VAT-R część B. Dane podatnika.
  • VAT-R część C. Obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT.
  • VAT-R część D. Oświadczenie i podpis.

Sam formularz jest prosty do wypełnienia, więc nie powinno Ci to zająć dużo czasu. Następnie należy podpisać druk aktualizujący, by nadać moc prawną formularzowi. Łączy się to również, z tym że oświadczasz, że wprowadzone dane są zgodne z prawdą.

Korzyści finansowe płynące z rejestracji działalności do VAT.

Koszt uzyskania przychodu

Pierwszą zaletą jest możliwość dokonywania wszelkich odliczeń VAT-u od zakupionych przez Ciebie towarów oraz usług, które stanowią koszt uzyskania przez Ciebie przychodu. Przykładowo, jeśli jesteś programistą, to będziesz mógł odliczyć VAT od zakupionego laptopa. Ta zaleta jest szczególnie atrakcyjna dla wszystkich przedsiębiorców, którzy regularnie dokonują takich zakupów.

Wiarygodność

Drugą zaletą jest również uwiarygodnienie Twojej firmy w oczach potencjalnych kontrahentów, którzy prawdopodobnie również są czynnymi podatnikami VAT. Twoje ceny netto są bardziej atrakcyjne dla usługobiorcy.

Kiedy trzeba być podatnikiem VAT?

Podatnikiem VAT trzeba być w kilku sytuacjach:

  1. Pierwszą z nich jest przekroczenie wartości 200 000 złotych sprzedaży za poprzedni rok podatkowy. Jeśli przekroczysz tę kwotę, to wtedy już masz obowiązek być podatnikiem VAT niezależnie, czy przysługuje Ci zwolnienie z racji wykonywanego usługi.
  2. Drugą sytuacją jest wykonywanie czynności, które ustawowo są wykluczone ze zwolnienia na mocy art. 113 ust. 13 o VAT.
  3. Trzecią sytuacją jest wykonywanie czynności, które zostały określone w art. 5 ustawy o VAT.

W powyższych sytuacjach musisz być czynnym podatnikiem VAT. Pamiętaj o tym, ponieważ jest to niezwykle istotne. Nasze biuro rachunkowe Expert Office pomoże Ci dokładnie określić, kiedy musisz być podatnikiem VAT, jednak ważne, byś również sam miał tę świadomość.

Podsumowanie

Reasumując, przy zakładaniu swojej działalności gospodarczej powinieneś na początku przeanalizować sam lub najlepiej z doradcą podatkowym/księgowym, czy opłaca Ci się być od samego początku podatnikiem VAT.
Jeśli jesteś po rozmowie z doradcą podatkowym i ciągle nie masz pewności, zawsze możesz do nas zadzwonić i napisać. Miej świadomość, że jest wiele korzyści, oraz jednocześnie wiele obostrzeń. O zagrożeniach napiszemy w osobnym artykule. Może się okazać, że akurat dla Ciebie lepszym wyborem będzie skorzystanie ze zwolnienia.

Do przeliczenia!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz